Ne puteți găsi astfel

Frankfurt am Main, Germania
Parohia „Sf. Bartolomeu“

Adresă: Funckstr. 14, 
60486 Frankfurt am Main

Pr. Mircea Deac
Tel.: {+49} (0) 2634 92 22 990  
Mobil:{+49} (0) 176 / 69 37 28 55  
Email: deac@parohia-frankfurt.de

Date de cont:

Rumanische Orthodoxe Metropolie

IBAN: DE48 5765 0010 0098 0549 50

BIC: MALADE51MYN 

Ne puteți urmări și pe FB

Sinaxar

An de an în duminica a treia din Postul Mare are loc cel mai important eveniment al ortodocșiilor din Centru și Vestul Germaniei, pelerinajul de la Limburg. Ortodocșii de toate neamurile din vecinătatea apropiată sau îndepărtată a orașului Limburg se adună pentru a se închina Sfintei Cruci deținută de Episcopia Catolică din Limburg și păstrată în Muzeul Domului din Limburg. Episcopia Catolică din Limburg deține una din cele mai importante părți din Lemnul Sfintei Cruci începând cu anul 1835. Lemnul Sfintei Cruci ca și alte numeroase Sfinte Moaște sau relicve au fost aduse în nenumărate rânduri de la Ierusalim de către Sfânta Împărăteasă Elena sau de Cavalerii Cruciați.

Episcopia Catolică din Limburg ne oferă an de an posibilitatea să ne închinăm la Sfânta Cruce și mai mult decât atât, ne oferă posibilitatea să slujim în Domul din Limburg. Anul acesta slujba va fi începând cu ora 14 până la ora 16 când trebuie să părăsim Domul deoarece urmează vecernia Bisericii Catolice. În fiecare an este nou record de participare așa că și în anul acesta ne așteptăm la un nou record cu privire la numărul participanțiilor.

În numele Protopopiatului Ortodox Român al Germaniei de Centru Vest și Luxemburg și în numele părintelui protopop Ștefan Anghel, vă lansăm învitația să vă alăturați Pelerinajului de la Limburg din duminica Sfinte Cruci în 19.03.2017 începând cu ora 14. Preoții și diaconii sunt așteptați cu veșminte de culoare potrivită pentru Postul Mare. Vă rugăm să aveți în vedere că pelerinajul se desfășoară între orele 14 - 16 și să fiți înțelegători cu privirea la încercarea de fluidizare astfel încât ne dorim ca toată lumea să ajungă să se închine la Sfânta Cruce.

Vă recomandăm parcarea Cityparkhaus de la adresa Frankfurter Str. 10, 65549 Limburg an der Lahn. De la parcare la Dom sunt 400 m.

Preot:

Mircea Deac

 

Susținem proiectele

Citate ortodoxe