Ne puteți găsi astfel

Frankfurt am Main, Germania
Parohia „Sf. Bartolomeu“

Adresă: Funckstr. 14, 
60486 Frankfurt am Main

Pr. Mircea Deac
Tel.: +492634 92 22 990  
Mobil: +49176 69 37 28 55  
Email: deac@parohia-frankfurt.de

Date de cont:

Rumanische Orthodoxe Metropolie

IBAN: DE48 5765 0010 0098 0549 50

BIC: MALADE51MYN

 

Susține parohia noastră

Canalul de Youtube

Sinaxar

Calendarul evenimentelor

  
:

 

În 19 martie 2017 Sfânta Cruce i-a adus din nou împreună pe ortodocșii din mijlocul și vestul Germaniei. Pelerinajul anual din Duminica Sfintei Cruci este deja cunoscut de către toate parohiile din vecinătatea apropiată sau îndepărtată a orașului Limburg. La Limburg ortodocșii se adună și fac să răsune frumoasa Catedrală Episcopală Catolică cu o slujbă ortodoxă la care participă membrii diferitelor comunități parohiale.

Și în anul acesta părintele Johannes Nothhaas de la Parohia Ortodoxă Germană din Mainz a organizat și invitat celelalte parohii surori să participe la pelerinajul anual de la Limburg. La acest pelerinaj se adună ortodocșii cu mare evlavie pentru că știu că pot săruta o parte din Lemnul Sfintei Cruci pe care a fost răstignit Domnul Hristos.

Episcopia Catolică de Limburg pune la dispoziția comunităților ortodoxe în fiecare an Catedrala Episcopală și Sfânta Cruce pentru acest eveniment. Pelerinajul începe la ora 14 și se încheie la ora 16.

Anul acesta participanții au fost numeroși și au fost conduși la Limburg de preoții comunităților românești, rusești, sârbești, grecești, georgiene, antiohiene și bineînțeles germane.

Din partea Mitropoliei Ortodoxe Române s-au implicat mai multe parohii în organizarea acestui pelerinaj iar soborul a fost alcătuit din: părintele protopop Ștefan Anghel de la Parohia Offenbach, părintele protopop Iosif Rădulescu de la Parohia Düsseldorf, părintele Mircea Deac de la Parohia „Sfântul Bartolomeu” din Frankfurt am Main, părintele Ștefan Baleca de la Parohia Koblenz, părintele ieromonah Siluan Cârstea, preot misionar al Protopopiatului Nordrhein-Westfalen, părintele Andrei Babolea, preot misionar al Protopopiatului de Centru Vest, părintele Arhidiacon Martin Lissmann de la Parohia Köln, părintele diacon Marius Ovidiu Cioară de la Parohia Düsseldorf.

Răspunsurile la strană au fost date de corul parohiei germane de la Mainz, a parohiei rusești de la Frankfurt și de corurile parohiilor românești de la Offenbach și Frankfurt. 

Cu speranța revederii, vă așteptăm și la anul viitor în 18 martie 2018.

Pr. Mircea Deac, Parohia „Sf. Bartolomeu” Frankfurt am Main

Susținem proiectele

Citate ortodoxe