Ne puteți găsi astfel

Parohia „Sf. Ap. Bartolomeu“

Adresă: Funckstrasse 14, 
60486 Frankfurt am Main

Preot paroh:  Mircea Deac
Telefon: +4926349222990  
Mobil: +4917669372855  
Email: deac@parohia-frankfurt.de

 

Susține parohia noastră

Vă puteți înscrie în parohia noastră folosind formularul.

Date de cont:

Rumanische Orthodoxe Metropolie

(Pentru contribuție și donații:)

DE48 5765 0010 0098 0549 50

(Pentru construcția bisericii:)

DE48 5765 0010 0098 0741 56

(Codul BIC se folosește doar pentru tranzacțiile din străinătate:)

SWIFT-Code/BIC: MALADE51MYN

Canalul de Youtube

Sinaxar

Calendarul evenimentelor

  
:

pr. Mircea Deac

În duminica a treia din Postul cel Mare, închinată Cinstirii Sfintei Cruci, Dumnezeu i-a călăuzit, la fel ca de mulți ani încoace, pe creştinii ortodocși din Regiunea Rin-Main, dar şi de mai departe, spre Catedrala Episcopală Catolică din Limburg. Motivul pelerinajului de la Limburg îl constituie închinarea la Sfânta Cruce, o relicvă importantă din Muzeul Episcopiei Catolice de Limburg.

Relicviarul care încorporează Sfânta Cruce de la Limburg datează din anul 964, are 11 kilograme și e din aur, argint și pietre prețioase. Acesta constituia una din cele 30 de comori de la Palatul Imperial din Constantinopol. În timpul celei de-a patra Cruciade, Cavalerul Heinrich von Ulmen a adus din Constantinopol mai multe comori, printre care și acest relicvar cu o parte însemnată din Lemnul Sfintei Cruci. După ce a stat câteva sute de ani în mănăstirea catolică augustiniană din Stuben bei Bremm an der Mosel, ajunge în Koblenz în 1802, iar în 1835 Prințul de Nassau-Weilburg îl face cadou Episcopiei Catolice din Limburg.

Pelerinajul a fost organizat, ca şi în anii precedenţi, de părintele Johannes Nothhaas de la Parohia Ortodoxă Germană din Mainz. Din partea Biserici Ortodoxe Române a fost prezent Preasfințitul Părinte Dr. Sofian Brașoveanul, care a condus soborul slujitorilor. Din sobor au făcut parte părintele Johannes Nothhaas, părintele protopop Ștefan Anghel, părintele Mircea Deac, părintele Ștefan Baleca, părintele Alexej Veselov, părintele Cristian Vaida, precum şi arhidiaconii Martin Lismann și Gavril Gemănaru. Au fost prezenți și alți preoți care însă nu au slujit, amintim pe părintele Boris, părintele Iosif Rădulescu și alții.

 

Numărul participanților a fost mare, iar trendul din ultimii ani se menține, ca an de an numărul participanților să crească. Printre participanți au fost și cca. 60 de tineri din ATORG Germania, NEPSIS Franța și NEPSIS Elveția aflați în excursie la Parohia „Sf. Bartolomeu” din Frankfurt și având dorința de a participa la acest pelerinaj de la Limburg.

În catedrală s-a aflat și Episcopul Vicar Gerhard Pieschl, din partea Episcopiei Catolice de Limburg. Excelența Sa a asistat la slujba ortodoxă, urmărind cursul acesteia într-o carte. La final, Excelența Sa s-a adresat Preasfințitului Părinte Sofian și soborului de slujitori, spunând că prin slujba ortodoxă Dumnezeu a binecuvântat Catedrala și că reînoiește invitația ca an de an, creştinii ortodocși să participe la acest pelerinaj la care Biserica Catolică îi va primi din nou cu bucurie, punându-le la dispoziție Catedrala și Sfânta Cruce.

Vă invităm și vă așteptăm și în 22 martie 2020.  

Susținem proiectele

Citate ortodoxe