Ne puteți găsi astfel

Parohia „Sf. Ap. Bartolomeu“

Adresă: Funckstrasse 14, 
60486 Frankfurt am Main

Preot paroh:  Mircea Deac
Telefon: +4926349222990  
Mobil: +4917669372855  
Email: deac@parohia-frankfurt.de

 

Susține parohia noastră

Vă puteți înscrie în parohia noastră folosind formularul.

Date de cont:

Rumanische Orthodoxe Metropolie

(Pentru contribuție și donații:)

DE48 5765 0010 0098 0549 50

(Pentru construcția bisericii:)

DE48 5765 0010 0098 0741 56

(Codul BIC se folosește doar pentru tranzacțiile din străinătate:)

SWIFT-Code/BIC: MALADE51MYN

Canalul de Youtube

Sinaxar

Calendarul evenimentelor

  
:

Parohia „Sf. Ap. Bartolomeu din Frankfurt am Main în colaborare cu Agenția Basilica Travel a Patriarhiei Române vă învită în:

PELERINAJ IN ȚARA SFÂNTĂ cu sejur de 3 zile la Marea Roșie

11 – 21 mai 2020

11 zile/ 10 nopți

Grup Pr. Mircea Deac - Frankfurt

- doar servicii la sol -

Datorită pandemiei de Coronavirus, pelerinajul se ANULEAZĂ!!! 

Ziua I, luni: Întâlnire pe Aeroportul Ben Gurion la ora 16:10. Cazare și cină la hotel în Nazareth/Tiberias.

Ziua II, marti: Mic dejun. Deplasare la Muntele Tabor – închinare în Biserica Ortodoxă “Schimbarea la Faţă” (locul Schimbării la Faţă a Domnului, Icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului. Cana Galileii – închinare în Biserica Ortodoxă ce aminteşte de Minunea prefacerii apei în vin la nunta din Cana Galileii. Nazareth – închinare în Biserica Ortodoxă Sf. Gavriil (cu Izvorul Sfintei Fecioare Maria) şi în Biserica Catolică Buna Vestire ridicată pe locul unde a fost casa Sfintei Familii. Cazare şi cină hotel în Nazareth/Tiberias.

Ziua III, miercuri: Mic dejun. Muntele Fericirilor – închinare în Biserica ce aminteşte de frumoasa Predică de pe munte a Domnului. Vizitarea ruinelor oraşului Capernaum, oraşul cel mai iubit de Mântuitorul Iisus Hristos, unde a făcut cele mai multe minuni; vizitarea ruinelor Sinagogii şi a casei unde a fost vindecată soacra Sf. Petru, închinare în Biserica Ortodoxă din Capernaum, Tabgha – Biserica ce aminteşte de minunea înmulţirii pâinilor şi peştilor (hrănirea a 5.000 de oameni cu 5 pâini şi 2 peşti), Biserica Sf. Petru. Cazare şi cină la hotel în Bethleem.

Ziua IV, joi: Mic dejun. Deplasare la Ierusalim, pe Muntele Măslinilor, unde ne vom închina la următoarele locuri sfinte: Mănăstirea Ortodoxă a Înălţării Domnului, Mănăstirea Pater Noster (loc în care Mântuitorul i-a învăţat pe ucenicii Săi Rugăciunea Domnească „Tatăl nostru”), Mănăstirea „Dominus Flevit” („Domnul a plâns”), Grădina Ghetsimani cu Biserica Naţiunilor (ridicată pe locul în care Mântuitorul S-a rugat înainte de a fi prins), Biserica ce adăposteşte Mormântul Maicii Domnului şi Grota Trădării. Intrăm în Cetatea Ierusalimului pe poarta Sf. Ştefan şi ne închinăm în Biserica ridicată deasupra casei în care s-a născut Sf. Fecioară Maria, în Cetatea Antonia. Parcurgem Via Dolorosa (Calea Crucii), cu cele 14 opriri ale Mântuitorului Iisus Hristos, ajungând la Biserica Sfintei Învieri (închinare la toate locurile sfinte: Golgota, Piatra Ungerii, Sfântul Mormânt, locul unde s-a aflat Sfânta Cruce, etc.). Cazare şi cină la hotel în Bethleem.

Ziua V, vineri: Mic dejun. Deplasare către Hozeva – Mănăstirea Sf. Gheorghe (închinare la moaştele Sf. Ioan Iacob Românul). Ierihon - privire panoramică asupra Mănăstirii Carantania de pe Muntele Ispitirii şi închinare în Mănăstirea„Dudul lui Zaheu”. Așezământul Românesc de la Ierihon. Deplasare către ţărmul Mării Moarte. Ne îndreptam spre valea Iordanului si vom vizita locul botezului Domnului nostru Iisus Hristos. Închinare în Mănăstirea Sfântul Gherasim. Cazare şi cină la hotel în Bethleem.

Ziua VI, sambata: Mic dejun. Bethleem – ne vom închina în Biserica Ortodoxă a Naşterii Domnului (ce adăposteşte Peştera în care S-a născut Domnul Iisus Hristos şi icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului), Grota Laptelui. Deplasare în pustiul Iudeii cale de 15 km pentru a vizita Mănăstirea Sf. Teodosie cu Peştera Magilor în care se află mormintele Sf. Teodosie, Sf. Sofia – mama Sf. Sava, Sf. Evloghia – mama Sf. Teodosie, Sf. Teodota – mama Sf. Cosma şi Damian și Mănăstirea Sf. Sava (accesul în incinta mănăstirii este permis doar bărbaţilor, închinare la moaştele Sf. Sava). Deplasare la Ein Karem – ne vom închina în Biserica Naşterii Sf. Ioan Botezătorul (ridicată pe locul naşterii Sf. Ioan) şi Izvorul Sfintei Fecioare Maria. Cazare şi cină la hotel în Bethleem.

Ziua VII, duminica: Mic dejun. Participare la Sfânta Liturghie la Așezământul Românesc de la Ierusalim. Muntele Sionului – ne vom închina în Biserica Adormirii Maicii Domnului, Foişorul „Cina cea de Taină” şi Mormântul Sfântului Proroc şi Psalmist David. Deplasare la Zidul Plângerii. Cazare și cină la hotel în Eillat (hotel pe malul Mării Roșii).

Ziua VIII, luni: Mic dejun. Timp liber. Cazare și cină la hotel în Eillat (hotel pe malul Mării Roșii).

Ziua IX, marti: Mic dejun. Timp liber. Cazare și cină la hotel în Eillat (hotel pe malul Mării Roșii).

Ziua X, miercuri: Mic dejun. Timp liber. Cazare şi cină la hotel în Bethleem.

Ziua XI, joi: Mic dejun. Deplasare la Lod – închinare în Biserica Sfântul Gheorghe. Sosire la aeroportul Ben Gurion - ora 11:30.

 

TARIF: 900 euro / persoană / loc în camera dublă

SUPLIMENT CAMERĂ SINGLE: 450 EURO 

 

SERVICII INCLUSE :

- transport autocar aer condiţionat;
- cazare - 2 nopti la Nazareth/Tiberias, 5 nopți hotel Bethleem, 3 nopti hotel Eillat

- masă (bufet) în regim de demipensiune (mic dejun și cină);
- intrari la obiectivele din program

- preot însoţitor

 

SERVICII NEINCLUSE :

- tips pentru şofer, personal hotelier, transferuri cu microbuz (40 euro).

- biletul de avion

(1.Recomandăm zborul Companiei EL AL care pleacă din Frankfurt în 11 mai la ora 11 iar zborul de întoarcere tot cu aceeași companie și care decolează din Tel Aviv joi 21 mai la ora 14:40. Puteți alege ce zbor doriți de la orice companie și de pe orice aeroport dacă ajungeți la ora stabilită în Tel Aviv. Procurarea biletului se face individual iar condiția este să fiți în Tel Aviv luni 11 mai la ora 16.)

 

ACTE NECESARE:

paşaport valabil minim 6 luni de la data întoarcerii în ţară.

NOTĂ:

Autorităţile vamale îşi rezervă dreptul de a refuza intrarea pe teritoriul statului a oricărei persoane care nu prezintă suficientă încredere chiar dacă aceasta a obţinut acordul pentru obţinerea vizei turistice. Agenţia de turism nu poate fi făcută răspunzătoare pentru astfel de situaţii ce nu pot fi depistate anterior plecării. Turistul îşi asumă riscurile de a-i fi refuzată intrarea şi de aceea este obligat să informeze agenţia asupra oricărui incident petrecut vreodată în afara graniţelor României, precum şi asupra oricărei tangenţe pe care o are cu statele în care are loc desfăşurarea pelerinajului.

Minorii trebuie să îndeplinească următoarele condiţii pentru a fi lăsaţi să iasă din ţară: să călătorească cu cel puţin un adult însoţitor; să aibă asupra lor acordul ambilor părinţi (sau al părintelui care nu-i însoţeşte) legalizat la notariat; adultul care-i însoţeşte, în cazul în care acesta nu este unul dintre părinţi, trebuie să aibă cazier judiciar pe care să-l prezinte la frontieră).

Programul acţiunii poate fi modificat de către conducătorul de grup,ca ordine de desfăşurare sau se pot înlocui unele obiective sau hoteluri în funcţie de anumite situaţii speciale.

Categoria hotelurilor şi a mijloacelor de transport este cea oficială pentru Israel, Iordania şi Egipt

Distributia camerelor la hotel se face de catre receptia acestuia; problemele legate de amplasarea sau aspectul camerei se rezolva de catre turist direct la receptie, asistat de insotitorul de grup.

Pentru anumite facilitati din hotel sau din camera, hotelierul poate solicita taxe suplimentare (minibar/frigider, seif etc.); in momentul sosirii la hotel solicitati receptionerului sa va informeze cu exactitate asupra lor.

Prezentul document constituie anexa la contractul de prestari servicii

Agenția nu se obligă să găsească partaj persoanelor care călătoresc singure.

ATENŢIE – VĂ RUGĂM SĂ PĂSTRAŢI BILETUL DE AVION DEOARECE VA FI NEVOIE SĂ-L ARĂTĂM LA INTRAREA ÎN AEROPORTUL DIN TEL AVIV (chiar dacă este electronic).

 

Pentru înscrieri:

Pr. Mircea Deac

Telefon: 026349222990; mobil: 017669372855

E-mail: Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.

Susținem proiectele

Citate ortodoxe