Ne puteți găsi astfel

Parohia „Sf. Ap. Bartolomeu“

Adresă: Funckstrasse 14, 
60486 Frankfurt am Main

Preot paroh:  Mircea Deac
Telefon: +4926349222990  
Mobil: +4917669372855  
Email: deac@parohia-frankfurt.de

 

Susține parohia noastră

Vă puteți înscrie în parohia noastră folosind formularul.

Date de cont:

Rumanische Orthodoxe Metropolie

(Pentru contribuție și donații:)

DE48 5765 0010 0098 0549 50

(Pentru construcția bisericii:)

DE48 5765 0010 0098 0741 56

(Codul BIC se folosește doar pentru tranzacțiile din străinătate:)

SWIFT-Code/BIC: MALADE51MYN

Canalul de Youtube

Sinaxar

Calendarul evenimentelor

  
:

 

PELERINAJ ÎN ȚARA SFÂNTĂ

-HOTEL-

8 zile/ 7 nopți

24 aprilie – 01 mai 2023

GRUP PR. MIRCEA DEAC

Frankfurt am Main

Ziua I, luni, 24 aprilie: Aterizare pe Aeroportul Ben Gurion la ora 19:10. Cazare si cina hotel în Bethleem/Ierihon/Ramallah.
 
Ziua II, marti, 25 aprilie: Mic dejun.  Deplasare la Muntele Tabor – închinare în Biserica Ortodoxă “Schimbarea la Faţă” (locul Schimbării la Faţă a Domnului, Icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului). Deplasare pe Muntele Fericirilor – închinare în Biserica ce aminteşte de frumoasa Predică de pe munte a Domnului. Vizitarea ruinelor oraşului Capernaum, oraşul cel mai iubit de Mântuitorul Iisus Hristos, unde a făcut cele mai multe minuni; vizitarea ruinelor Sinagogii şi a casei unde a fost vindecată soacra Sf. Petru, închinare în Biserica Ortodoxă din Capernaum, Tabgha – Biserica ce aminteşte de minunea înmulţirii pâinilor şi peştilor (hrănirea a 5.000 de oameni cu 5 pâini şi 2 peşti), Biserica Sf. Petru. Cazare şi cină la hotel în Nazareth/Tiberias.
Ziua III, miercuri, 26 aprilie: Mic dejun. Mic dejun. Cana Galileii – locul ce aminteşte de Minunea prefacerii apei în vin la nunta din Cana Galileii. Nazareth – închinare în Biserica Ortodoxă Sf. Gavriil (cu Izvorul Sfintei Fecioare Maria) şi în Biserica Catolică Buna Vestire ridicată pe locul unde a fost casa Sfintei Familii. Cazare şi cină la hotel în Bethleem/Ierihon/Ramallah.

 

Ziua  IV, joi, 27 aprilie: Mic dejun. Bethleem – ne vom închina în Biserica Ortodoxă a Naşterii Domnului (ce adăposteşte Peştera în care S-a născut Domnul Iisus Hristos şi icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului), Grota Laptelui. Mănăstirea Sf. Teodosie cu Peştera Magilor în care se află mormintele Sf. Teodosie, Sf. Sofia – mama Sf. Sava, Sf. Evloghia – mama Sf. Teodosie, Sf. Teodota – mama Sf. Cosma şi Damian. Deplasare în pustiul Iudeii cale de 15 km pentru a ne închina în Mănăstirea Sf. Sava (accesul în incinta mănăstirii este permis doar bărbaţilor, închinare la moaştele Sf. Sava). Cazare şi cină la hotel în Bethleem/Ierihon/Ramallah.

 

Ziua V, vineri, 28 aprilie: Mic dejun.  Deplasare la Ein Karem. Intrăm în Cetatea Ierusalimului pe poarta Sf. Ştefan şi ne închinăm în Biserica ridicată deasupra casei în care s-a născut Sfânta Fecioară Maria, în Cetatea Antonia. Parcurgem Via Dolorosa (Calea Crucii), cu cele 14 opriri ale Mântuitorului Iisus Hristos, ajungând la Biserica Sfintei Învieri (închinare la toate locurile sfinte: Golgota, Piatra Ungerii, Sfântul Mormânt, locul unde s-a aflat Sfânta Cruce, etc). Timp liber în Cetatea Ierusalimului. Cazare şi cină la hotel în Bethleem/Ierihon/Ramallah.

 

Ziua VI, sambata, 29 aprilie:  Mic dejun.  Deplasare către Hozeva  Mănăstirea Sf. Gheorghe (închinare la moaştele Sf. Ioan Iacob Românul). Deplasare spre Ierihon - privire panoramica asupra Mănăstirii Carantania de pe Muntele Ispitirii şi închinare în Mănăstirea „Dudul lui Zaheu” şi Aşezământul Românesc de la Ierihon. Ne îndreptăm spre valea Iordanului și vom vizita locul botezului Domnului nostru Iisus Hristos. Deplasare către ţărmul Mării Moarte. Închinare în Mănăstirea Sf. Gherasim. Cazare şi cină la hotel în Bethleem/Ierihon/Ramallah.

 

Ziua VII, duminica, 30 aprilie:  Mic dejun.  Participare la Sfanta Liturghie la Asezamantul Romanesc din Ierusalim. Deplasare pe Muntele Măslinilor, unde ne vom închina la următoarele locuri sfinte: Mănăstirea Ortodoxă a Înălţării Domnului, Mănăstirea Pater Noster (loc în care Mântuitorul i-a învăţat pe ucenicii Săi Rugăciunea Domnească „Tatăl nostru”), Mănăstirea „Dominus Flevit” („Domnul a plâns”), Grădina Ghetsimani cu Biserica Naţiunilor (ridicată pe locul în care Mântuitorul S-a rugat înainte de a fi prins), Biserica ce adăposteşte Mormântul Maicii Domnului şi Grota Trădării. Deplasare la Ierusalim pe Muntele Sionului – ne vom închina în Biserica Adormirii Maicii Domnului, Foişorul „Cina cea de Taină” şi Mormântul Sfântului Proroc şi Psalmist David.Cazare şi cină la hotel în Bethleem/Ierihon/Ramallah.

 

Ziua VIII, luni, 01 mai:  Sosire la aeroport ora 09:00. Decolare la 12:05.

  

SERVICII INCLUSE:

·   1 noapte cazare hotel Tiberias/Nazareth, 6 nopți cazare hotel în Bethleem/Ierihon/Ramallah -  3*-4 * clasificare locală,

·   6 mic dejun + 7 cine;

·    transfer aeroport – hotel – aeroport;

·    transport local –  autocar conform programului;

·    intrari la obiective;

-    însoțitor de grup

 

SERVICII NEINCLUSE:

·       Tips ( bacșis ) pentru șofer, personal hotelier, transferuri microbuz 30 Euro

·       Biletul de avion

·       Asigurarea medicală / STORNO

 

ACTE NECESARE:

·        paşaport valabil minim 6 luni de la data întoarcerii în ţară

 NOTĂ

  • Autorităţile vamale îşi rezervă dreptul de a refuza intrarea pe teritoriul statului a oricărei persoane care nu prezintă suficientă încredere chiar dacă aceasta a obţinut acordul pentru obţinerea vizei turistice. Agenţia de turism nu poate fi făcută răspunzătoare pentru astfel de situaţii ce nu pot fi depistate anterior plecării. Turistul îşi asumă riscurile de a-i fi refuzată intrarea şi de aceea este obligat să informeze agenţia asupra oricărui incident petrecut vreodată în afara graniţelor României, precum şi asupra oricărei tangenţe pe care o are cu statele în care are loc desfăşurarea pelerinajului.

  • Minorii trebuie să îndeplinească următoarele condiţii pentru a fi lăsaţi să iasă din ţară: să călătorească cu cel puţin un adult însoţitor; să aibă asupra lor acordul ambilor părinţi (sau al părintelui care nu-i însoţeşte) legalizat la notariat; adultul care-i însoţeşte, în cazul în care acesta nu este unul dintre părinţi, trebuie să aibă cazier judiciar pe care să-l prezinte la frontieră).

  • În cazul în care autoritățile locale solicită prezentarea unui rezultat negativ al unui test PCR / dovadă vaccin sau solicită la intrarea în țară efectuarea unui test/ vaccin, agenția de turism nu include eventualele costuri în contravaloarea pelerinajului si nici nu este răspunzătoare pentru un eventual rezultat pozitiv și interzicerea intrării în țară. De asemenea agenția nu este răspunzătoare pentru refuzul turistului de a fi testat / vaccinat.
  • Programul acţiunii poate fi modificat de către conducătorul de grup, ca ordine de desfăşurare sau se pot înlocui unele obiective sau hoteluri în funcţie de anumite situaţii speciale.

  • Categoria hotelurilor şi a mijloacelor de transport este cea oficială pentru Israel.

  • Distribuția camerelor la hotel se face de către recepția acestuia; problemele legate de amplasarea sau aspectul camerei se rezolvă de către turist direct la recepție, asistat de însoțitorul de grup.

  • Pentru anumite facilități din hotel sau din cameră, hotelierul poate solicita taxe suplimentare (minibar/frigider, seif etc.); în momentul sosirii la hotel solicitați recepționerului să vă informeze cu exactitate asupra lor.

  • Prezentul document constituie anexă la contractul de prestări servicii.

  • Agenția nu se obligă să găsească partaj persoanelor care călătoresc singure.

Informații și înscrieri : 

Pr. Mircea Deac

Telefon 004917669372855

E-mail Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.

 

Zborul de referință : 

Zbor de dus: Frankfurt - Tel Aviv, zbor numărul TK1588, compania Turkish Airlines Inc, plecare din Frankfurt la ora 11:50, sosire în Tel Aviv la ora 19:10, data 24 aprilie 2023 (cu escală la Istanbul)

Zbor de întors: Tel Aviv - Frankfurt, zbor numărul TK 863, compania Turkish Airlines Inc, plecare din Tel Aviv la ora 12:05, sosire în Frankfurt la ora 17:40, data 1 mai 2023 (cu escală la Istanbul)

Susținem proiectele

Citate ortodoxe