Ne puteți găsi astfel

Frankfurt am Main, Germania
Parohia „Sf. Bartolomeu“

Adresă: Funckstr. 14, 
60486 Frankfurt am Main

Pr. Mircea Deac
Tel.: +492634 92 22 990  
Mobil: +49176 69 37 28 55  
Email: deac@parohia-frankfurt.de

Date de cont:

Rumanische Orthodoxe Metropolie

IBAN: DE48 5765 0010 0098 0549 50

BIC: MALADE51MYN

 

Susține parohia noastră

Canalul de Youtube

Sinaxar

Calendarul evenimentelor

  
:

PELERINAJ GRECIA  

30 septembrie – 05 octombrie 2019 (6 zile / 5 nopți) 

GRUP PR. MIRCEA DEAC – FRANKFURT 

Ziua 1 – luni, 30 septembrie: Întâlnire în Aeroportul din Salonic, aterizare la ora 14:35. Transfer spre Salonictur pietonal: Biserica Sfântul Dimitrie Izvorâtorul de Mir (închinare la moaştele Sfântului Dimitrie Izvorâtorul de Mir. Biserica este ridicată pe locul unde a fost martirizat sfântul în prima jumătate a sec. V), (cea mai veche biserică din Grecia, sec. V, construită inițial ca mausoleu al împăratului Galeriu), Arcul lui Galeriu

(monument situat pe Calea Ignatia, ridicat în anul 304 d.Hr., din porunca împăratului Galeriu în amintirea victoriei romanilor asupra perşilor din anul 297), închinare la moaştele Sfântului Vasile cel Nou în Biserica Sfânta Sofia (construită în sec. VII după modelul Bisericii Sfânta Sofia din Constantinopol) şi la moaştele Sfântului Grigorie Palama care se află în Catedrala Mitropolitană din Salonic (cu hramul Sfântului Grigorie Palama, prima biserică a fost construită în sec. VIII), Turnul Alb (simbol al oraşului, sec. XV, de-a lungul timpului a avut numeroase nume și funcțiuni: fortăreață, închisoare și loc pentru execuții, apărare aeriană, stație meteorologică și muzeu). Cazare și cină Salonic.

Ziua 2 – marti, 01 octombrie (240 km): Mic dejun. Plecare spre Kalambaka, în funcţie de program, închinare în mănăstirile din Complexul Monastic Meteora (al doilea centru monastic al Greciei ca importanță și dimensiune după Muntele Athos. Monahii s-au retras pe vârfurile greu accesibile în sec. IX. Numele de Meteora vine de la Cuv. Atanasie, fondatorul Mănăstirii marea Meteoră în sec. XIV. De-a lungul timpului au fost în această zonă mai multe mănăstiri, schituri, chili, dintre care astăzi doar șase mai sunt active). Cazare și cină Kalambaka

Ziua 3 – miercuri, 02 octombrie (560 km): Mic dejun. Deplasare spre Patras, închinare la moaștele Sfântului Apostol Andrei și crucea pe care a fost răstignit în Biserica Sfântului Apostol Andrei. Deplasare spre Loutraki cu scurtă oprire la Canalul Corint (leagă Golful Corint din Marea Ionică de Golful Saronic din Marea Egee). In Loutraki – închinare la moaștele Sf. Patapie in Mănăstirea Sf. Patapie (a fost întemeiata în anul 1952, în vecinătatea peșterii care pastreaza moaștele sfântului,). Deplasare spre Atena, cazare și cină.

Ziua 4 – joi, 03 octombrie (140 km): Mic dejun. Deplasare către Portul Pireu (cel mai mare port al Greciei), traversare cu feribotul Pireu – Eghina. În Eghina închinare la moaştele Sfântului Nectarie Taumaturgul în Mănăstirea Sfânta Treime (Biserica mănăstirii unde a viețuit Sfântul Nectarie a fost ridicată pe ruinele unei vechi biserici bizantine, între 1904 – 1910 și a fost închinată Sfintei Treimi. Odată cu canonizarea sfântului Nectarie, mănăstirea a primit și acest hram. Deasupra locașului nou se află veche mănăstire, chilia și mormântul Sfântului Nectarie). Traversare cu feribotul Eghina – Pireu. Deplasare la Nea Makri pentru închinare la moaştele Sf. Efrem cel Nou în Mănăstirea Sf. Efrem cel Nou (sfântul a fost călugăr în această mănăstire, care la acea vreme avea hramul Bunei Vestiri și a fost martirizat de către turci în timpul invaziei otomane în sec. XV. Sfintele sale moaște au fost descoperite în chip minunat în anul 1945 și așezate în actuala mănăstire. Tot aici este și copacul pe care a fost martirizat sfântul). Cazare şi cină Atena.

Ziua 5 – vineri, 04 octombrie (485 km): Mic dejun. Deplasare spre Insula Evia, închinare la moaştele Sfântului Ioan Rusu în Biserica Sfântul Ioan Rusu din Prokopi (a fost ridicată în anul 1951, an în care au fost mutate sfintele moaște, care inițial au fost șezate în Biserica Sfinților Constantin și Elena). Traversare cu feribotul Agiokampos – Glyfa. În funcţie de timp oprire la Mănăstirea Kato Xenia (adăposteşte o părticică din Brâul Maicii Domnului și icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului pictată de Sf. Ev. Luca). Deplasare spre Salonic cu oprire la Mănăstirea Sfânta Paraschevi din Valea Tembi (moaştele Sfintei Paraschevi, izvor cu apă tămăduitoare pentru cei cu probleme la ochi). Cazare și cină Salonic.

Ziua 6 – sambata, 05 octombrie (50 km): Mic dejun. Deplasare la Souroti, inchinare la mormantul Cuv. Paisie. Plecare spre Aeroportul din Salonic pentru decolarea de la ora 15:30.

 

TARIF: 420 EURO / pers. grup minim 40 persoane

 SUPLIMENT SINGLE: 150 EURO

 

VARSTA

(ani)

DENUMIRE

REDUCERE

CONDITII ACORDARE REDUCERE

0 - 1.99

infant

free

Cazarea se face in camera dubla,in pat cu doi adulti

2 – 4.99

copil

105 EURO

Cazarea se face in camera dubla,in pat cu doi adulti

5 - 11.99

copil

50 EURO

Cazarea se face in camera tripla impreuna cu doi adulti, cu pat individual

 

SERVICII INCLUSE:

- transport cu autocar clasificat;

- 5 nopţi cazare în hoteluri 3 si 4* (clasificare locală) cu demipensiune

- feribot Pireu – Egina – Pireu (Insula Egina);

- feribot Agiokampos – Glyfa (Insula Evia)

- însoţitor de grup preot/teolog. 

SERVICII NEINCLUSE:

- bilet avion Frankfurt – Salonic – Frankfurt;

- intrările la obiectivele turistice (Rotonda (Salonic) – 2 Euro/pax, mănăstirile din Complexul Meteora – 3 Euro/mănăstire);

- asigurarea medicală

- asigurarea storno – facultativă (asigurare de anulare a călătoriei, se achită în lei la cursul zilei şi se încheie la semnarea contractului de comercializare a pachetului de servicii turitice, în pachet cu asigurarea medicală de călătorie)

ACTE NECESARE: carte de identitate valabilă sau paşaport valabil 6 luni de la data întoarcerii în ţară.

AVANS MINIM: 150 Euro/pers. până la 10 ianuarie 2019.

ORAR VIZITARE MĂNĂSTIRI COMPLEX METEORA (poate suferi modicări):

MĂNĂSTIRE

01.04 – 31.10

ORAR

ÎNCHIS

MAREA METEORĂ

09:00 – 17:00

MARȚI

VARLAAM

09:00 – 16:00

VINERI

SF. TREIME

09:00 – 17:00

JOI

SF. NICOLAE

09:00 – 15:30

VINERI

ROUSSANOU

09:00 – 18:00

MIERCURI

SF. ȘTEFAN

09:00 – 13:30

15:30 – 17:30

LUNI

 

NOTĂ:

- Autorităţile vamale îşi rezervă dreptul de a refuza intrarea pe teritoriul statului a oricărei persoane care nu prezintă suficientă încredere chiar dacă aceasta a obţinut acordul pentru obţinerea vizei turistice. Agenţia de turism nu poate fi făcută răspunzătoare pentru astfel de situaţii ce nu pot fi depistate anterior plecării. Turistul îşi asumă riscurile de a-i fi refuzată intrarea şi de aceea este obligat să informeze agenţia asupra oricărui incident petrecut vreodată în afara graniţelor României, precum şi asupra oricărei tangenţe pe care o are cu statele în care are loc desfăşurarea pelerinajului.

- Minorii trebuie să îndeplinească următoarele condiţii pentru a fi lăsaţi să iasă din ţară:să călătorească cu cel puţin un adult însoţitor; să aibă asupra lor acordul ambilor părinţi (sau al părintelui care nu-i însoţeşte) legalizat la notariat; adultul care-i însoţeşte, în cazul în care acesta nu este unul dintre părinţi, trebuie să aibă cazier judiciar pe care să-l prezinte la frontieră).

- Programul acţiunii poate fi modificat de către conducătorul de grup, ca ordine de desfăşurare sau se pot înlocui unele obiective sau hoteluri în funcţie de anumite situaţii speciale.

- Categoria hotelurilor şi a mijloacelor de transport este cea oficială pentru Grecia.

- Distributia camerelor la hotel se face de catre receptia acestuia; problemele legate de amplasarea sau aspectul camerei se rezolva de catre turist direct la receptie, asistat de insotitorul de grup.

- Pentru anumite facilitati din hotel sau din camera, hotelierul poate solicita taxe suplimentare (minibar/frigider, seif etc.); in momentul sosirii la hotel solicitati receptionerului sa va informeze cu exactitate asupra lor.

- Prezentul document constituie anexa la contractul de prestari servicii

- Agentia nu se obliga sa gaseasca partaj persoanelor care calatoresc singure.

- Asezarea in autocar se face incepand cu bancheta a doua, in functie de data achitarii avansului si semnarii (intocmirii) contractului.

 

 

Susținem proiectele

Citate ortodoxe