Ne puteți găsi astfel

Frankfurt am Main, Germania
Parohia „Sf. Bartolomeu“

Adresă: Funckstr. 14, 
60486 Frankfurt am Main

Pr. Mircea Deac
Tel.: +492634 92 22 990  
Mobil: +49176 69 37 28 55  
Email: deac@parohia-frankfurt.de

Date de cont:

Rumanische Orthodoxe Metropolie

IBAN: DE48 5765 0010 0098 0549 50

BIC: MALADE51MYN

 

Susține parohia noastră

Canalul de Youtube

Sinaxar

Calendarul evenimentelor

  
:

Preot paroh: Mircea Deac

Există în popor multe legende frumoase care circulă, una din aceste legende vorbește despre existența noastră ca parohie în Germania. Din păcate legenda se potrivește tuturor parohiilor din Diaspora Românească. Eu nu voi putea desființa aceste legende dar cel puțin încerc să corectez folclorul, pe acolo pe unde este posibil.

O parohie nouă apare de obicei la cererea credincioșilor, acolo unde numărul acestora este suficient de mare ca să o poată susține. O parohie din Diaspora există sau rezistă, de cele mai multe ori, prin implicarea și cu sprijinul exclusiv al membrilor care o susțin. Parohiile românești nu sunt subvenționate de Statul Român și nici de Statul gazdă.

O parte din credincioșii domiciliați în zona de activitate a parohiei se înscriu în parohie completând un formular de înscriere și plătind o constribuție lunară. În general numărul membrilor înscriși sunt în jurul procentului de 0,01% sau 0,02% din numărul românilor care își au domiciliul în zona de activitate a parohiei (din experiența personală acumulată în 6 ani de pastorație în Germania), asta ca să mai risipim o altă legendă.

Parohiile din Germania au costuri de întreținere foarte mari îm primul rând datorate chiriilor foarte mari din piața imobiliară germană. Întreținerea preotului cu un salariu și chirie este un vis la care pot ajunge cel mult 10% din parohiile din Germania.

Venitul parohiei noastre din colecta duminicală și din lumânări acoperă chiria la sala unde ne desfășurăm activitatea (chiria este 670 euro/lunar) dar nu acoperă decât în proporție de 30% salariul pe care îl primește preotul paroh. Donațiile care se fac la botez și cununie vin să întregească bugetul pentru salariul preotului.

Contribuția lunară, pentru susținerea activități noastre, am lăsat ca fiecare să o stabilească în funcție de venitul familiei și este o donație liber consimțită și virată în contul parohiei noastre.

Chiria pe care parohia noastră o plătește pentru spațiul pe care îl folosim la data actuală, este doar pentru folosirea în zilele de sâmbătă și duminica și în sărbătoriile în care sala este liberă. Pentru anul viitor ne propunem să diversificăm activitatea pe care o desfășurăm acum pe Funckstr. 14 și aceasta este imposibil fără o implicare susținută a credincioșiilor ortodocși din Frankfurt și împrejurimi. Închiririerea completă a imobilului de pe Funckstr. 14 NU este posibilă datorită prețului pe metru patrat al zonei. Imobilul de pe Funckstr. 14 este situat în imediata apropiere a Messe Frankfurt din această cauză și chiriile au un preț foarte mare.

Donații lunare programate primim de la 24 de familii. Nădăjduiesc că vor fi mult mai mulți care înțeleg rolul nostru în Frankfurt și ne vor susține.

Eu vă mulțumesc și mă voi ruga la fiecare slujbă pentru toți enoriașii, închinătorii și binefăcătorii parohiei noastre.

Formularul de înscriere în parohie.

 

Susținem proiectele

Citate ortodoxe