Ne puteți găsi astfel

Frankfurt am Main, Germania
Parohia „Sf. Bartolomeu“

Adresă: Funckstr. 14, 
60486 Frankfurt am Main

Pr. Mircea Deac
Tel.: +4926349222990  
Mobil: +4917669372855  
Email: deac@parohia-frankfurt.de

Date de cont:

Rumanische Orthodoxe Metropolie

IBAN: DE48 5765 0010 0098 0549 50

BIC: MALADE51MYN

 

Susține parohia noastră

Canalul de Youtube

Sinaxar

Calendarul evenimentelor

  
:

Necesitatea apariției unei noii parohii în zona Frankfurt am Main vine odată cu sporirea semnificativă a numărului de români stabiliți în zona metropolei!

Primul pas în acest sens a fost făcut de Înaltpreasfințitul Părinte Dr. Serafim Joantă, Mitropolit al Germaniei, Europei Centrale și de Nord, care în urma numeroaselor solicitării de a pune bazele unei noii parohii în Metropola de pe Main, îl deleagă în luna noiembrie 2012 pe părintele iconom stavrofor Mircea Deac cu sarcina de a întemeia o parohie în Frankfurt am Main!

De la delegarea sa, părintele Mircea Deac începe discuțiile cu cele două Biserici mari din Frankfurt, Biserica Catolică și Biserica Evanghelică dar și cu Biserica Nou-Apostolică. În luna mai 2016 Biserica Evanghelică din Frankfurt anunță parohia noastră că în curând vor oferi un spațiu de slujire. În luna noiembrie sa decis ca pentru parohia noastră să fie închiriată sala de festivități a Parohiei Evanghelice Sfânta Treime din Funckstr. 14 iar prima noastră Sfântă Liturghie are loc în 18 decembrie 2016

Numărul românilor care domiciliază în Frankfurt am Main este de 10175 la 30.06.2017 (conform: Ausländische Einwohnerinnen und Einwohner in Frankfurt am Main - Veränderung im 1. Halbjahr 2017), fiind al doilea oraș din Germania ca și număr de români.

Ocrotitor al parohiei ortodoxe a fost ales Sfântul Apostol Bartolomeu care este Patronul Metropolei Frankfurt am Main. Începând cu anul 1293 Sfântul Apostol Bartolomeu este ocrotitorul Domului (Catedrala) din Frankfurt, Dom care găzduiește și o parte din Sfintele Moaște ale Sfântului Apostol Bartolomeu! Sfintele Moaște (Craniul Sfântului Apostol) au fost aduse în Domul din Frankfurt înainte de anul 1215, an din care există primul document oficial care atestă autenticitatea Sfintelor Moaște!

Susținem proiectele

Citate ortodoxe